БиХ НИЈЕ РАЈ ЗА ПРАЊЕ НОВЦА
- 21.12.2009.
- 16:44
- Испис
Када су евалуатори Одбора Савјета Европе за борбу против прања новца и финансирања тероризма (МОNEYVAL) након посјете Босни и Херцеговини у мају и јуну ове године и увида у законске и подзаконске акте у преко 60 домаћих институција и на десетине обављених интервјуа, написали на 265 страница извјештај који је садржавао 1145 примједаба, мало ко је вјеровао да ће исти ти експерти након само неколико мјесеци промијенити мишљење.
Управо то се догодило на трећој пленарној сједници МОNEYVAL-a која је у организацији Савјета Европе одржана 10.12.2009. године у Стразбуру.
Експерти из 30 европских земаља су након детаљних провјера и низа разговора са бх. делегацијом коју је предводио Мијо Голуб, в.д. начелника Финансијско-обавјештајног одјељења СИПА-е, закључили да је БиХ у међувремену испунила највећи број препорука за борбу против прања новца и финансирања тероризма.
Пролазак БиХ у трећем евалуацијском кругу провјера у оквиру МONEYVAL-a према оцјени бх. медија представља јасан знак да наша земља није полигон за прање новца и финансирање терористичких активности.
БиХ је према писању „Дневног аваза“ од 18.12.2009. године „добила потврду да су прописи и рад институција, финансијских, правосудних и агенција за провођење закона, у тим областима задовољили европске стандарде“. Према њиховом писању у случају да БиХ није добила позитивно мишљење, посљедице по државу би биле врло негативне.
“У том случају, све финансијске трансакције биле би под посебним режимом мониторинга, што би се посебно одразило на функционирање банкарског система и услуга. Истовремено би било изражено неповјерење према бх. институцијама задуженим да надзиру или уочавају евентуалне токове новца за финансирање терористичких активности“, наводи се у тексту који је објављен у наведеном листу под насловом „БиХ није рај за полигон за прање новца и финансирање тероризма“.
Текст у цијелости прочитајте овдје
Мијо Голуб, шеф делегације БиХ, коју су још чинили, између осталог, и представници Централне банке БиХ, Агенције за банкарство, МУП-а РС, агенција за осигурање и Министарствa правде БиХ, истиче да је успјех позитивног извјештаја из Стразбура још већи с обзиром да се он просљеђује свим кључним међународним институцијама - Европској комисији, ММФ-у и Свјетској банци.
„Да БиХ није добила позитиван извјештај, била би у групи земаља с посебним режимом, што би повлачило за собом оцјену да БиХ није сигурна за улагање. Конкретно, Европска унија би својим чланицaма поручила да не улажу у БиХ“, каже Мијо Голуб.