Радионицa о међународној размјени информација

Практични примјери из холандске и словенске праксе о начинима организације међународне размјене информација, те кориштење службених канала, попут Интерпола или Еуропола, у специфичним случајевима, само су неки од модула радионице, чији је домаћин била Дирекција за координацију полицијских тијела БиХ, а на којој су учествовали и припадници Државне агенције за истраге и заштиту (СИПА).

Радионица је одржана у Сарајеву, а организована је у склопу Твининх пројекта (Twinning) “Помоћ Дирекцији за координацију полицијских тијела”, послуживши као платформа за истраживање, како у оперативном смислу, бх. агенције за провођење закона могу користити искуства колега из Холандије и Словеније у погледу међународне размјене информација.

“Један од циљева Твининг пројекта је јачати капацитете Дирекције у сегменту међународне полицијске сарадње, у склопу које се и одвија међународна размјена информација,” изјавио је Пим Капеле (Pim Cappelle), резидентни савјетник за имплементацију Твининг пројекта. ”Због тога не штедимо труд да колегама из БиХ представимо различите моделе организације, која се ефикасно примјењују у земљама Европске уније, Интерпола, Еуропола и других организација.”
 

Предавачи су били полицијски експерти из Холандије, савјетник холандске Полиције за међународну размјену информација Сјак Бакс (Sjaak Bax), официр за везу са Еурополом Герит Јан Хејинк (Gerrit Jan Heijink) и шеф Сектора за међународну полицијску сарадњу Словеније, Душан Керин, сваки с више од 30 година искуства у сегменту међународне размјене информација.

С освртом на словенска искуства, гдје Сектор за међународну полицијску сарадњу служи као државна контакт тачка за сарадњу, Керин је истакнуо: “Ми се у раду придржавамо једноставног принципа координације: обезбиједити колеги унутар и ван државе тражену информацију без уплитања у процес доношења одлука.”

Систем размјене информација холандске полиције је организован на начин који обезбјеђује директан приступ свим релевантним информацијама из иностранства и могућност одговора на захтјев.

“Ми радимо на принципима децентрализованог нивоа размјене информација, директног приступа информацијама, полицијски посао се проводи на основу информација и трудимо се користити један систем за размјену обавјештајних података,” изјавио је Бакс.

Заједнички именилац за ове двије земље је корист коју имају од размјене информација на нивоу 27 држава чланица ЕУ, те ЕУРОПОЛ, СИРЕНА, итд.

Босна и Херцеговина активно учествује у међународној размјени информација захваљујући низу билатералних споразума, као што су споразуми са Интерполом, СЕПЦА -ом, СЕЛЕЦ-ом, итд. Наредни ниво у међународној сарадњи представља потписивање Оперативног споразума са ЕУРОПОЛ-ом до краја 2012. године, чему се тренутно придаје велика важност и улажу значајни напори.
 

Током другог дијела радионице, учесници су имали прилику за практичне вјежбе у радним групама, студије случајева заснованих на стварним међународним полицијским истрагама.

На радионици су, осим припадника СИПА-е, учествовали и представници Дирекције за координацију полицијских тијела БиХ, Граничне полиције БиХ, Полиције Брчко Дистрикта, Министарства унутрашњих послова Републике Српске, Федералне управе полиције и кантоналних министарстава унутрашњих послова.