Konferencija za novinare
Akcija kodnog naziva „Kurir“
- 24.12.2015.
- 14:12
- Ispis
U službenim prostorijama Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) danas je (24.12.2015. godine) održana konferencija za novinare povodom operativne akcije „Kurir“. O rezultatima akcije govorili su glasnogovornik Uprave za neizravno oporezivanje BiH Ratko Kovačević, šef Odjela za provedbu propisa Uprave za neizravno oporezivanje BiH Mehmedalija Osmić i glasnogovornica SIPA-e Kristina Jozić.
Operativna akcija „Kurir“ započeta je u ponedjeljak (21.12.2015. godine) i zajednička je akcija Državne agencije za istrage i zaštitu i Uprave za neizravno oporezivanje BiH u okviru borbe protiv porezne utaje i pranja novca. Realizira se po nalozima Tužiteljstva BiH i Suda BiH, a u suradnji sa policijskim službenicima Policije Brčko distrikta BiH, MUP-a Tuzlanske županije i MUP-a Posavske županije. Prilikom rada na ovom predmetu ostvarena je bliska suradnja sa MUP-om Republike Hrvatske, na čijem području su koordinirano provedene određene aktivnosti.
U okviru akcije „Kurir“ proteklih dana pretražene su stambene i poslovne prostorije, te skladišni prostori pravnih osoba na 21 lokaciji na području Sarajeva, Orašja, Brčko distrikta BiH i Gradačca. Tijekom pretrage pronađen je i privremeno oduzet novac u gotovini u različitim valutama u protuvrijednosti preko 220 tisuća eura, oružje, financijsko-poslovna i druga dokumentacija, interne evidencije, više putničkih i teretnih motornih vozila, mobilni telefoni i SIM kartice, više računara i drugi predmeti koji mogu poslužiti kao dokaz u daljem postupku. Pretrage na određenim lokacijama traju i danas.
Policijski službenici SIPA-e u utorak su (22.12.2015. godine) lišili slobode devet osoba zbog postojanja osnova sumnje da su počinili kazneno djelo udruživanje radi činjenja kaznenih djela, u svezi s kaznenim djelima porezna utaja i pranje novca. Nakon kriminalističke obrade, sedam osumnjičenih osoba predato je jučer (23.12.2015. godine) Tužiteljstvu BiH na dalje postupanje, uz izvješće o postojanju osnova sumnje o počinjenom kaznenom djelu.
Ove osobe sumnjiče se da su udruženim djelovanjem na području BiH počinile kaznena djela porezna utaja ili prijevara i pranje novca, tako što je više pravnih osoba u vlasništvu kineskih državljana organiziralo i vršilo uvoz razne vrste robe iz Kine, a veći dio uvezene robe prodavan bez evidentiranja u poslovnoj dokumentaciji na području općine Gradačac, Tržnici „Arizona“ i području Brčko distrikta BiH, te na području Sarajeva. Na ovaj način pribavili su veće količine novca bez podrijetla, koji su potom, posredstvom više suradnika koji su bh. državljani, nelegalno prebacivali u Republiku Hrvatsku, odakle je preko računa poslovnih banaka transferiran na njihove račune u Kini.
Navedene osobe sumnjiče se da su na ovaj način iznijele iz BiH novac u vrijednosti većoj od 23 milijuna KM, čime su oštetile proračun BiH za više od tri milijuna KM.
Aktivnosti na ovom predmetu intenzivno se nastavljaju radi rasvjetljavanja kaznenih djela i dokumentiranja nezakonitih aktivnosti osumnjičenih osoba.