Zbog trgovine opojnim drogama lišene slobode tri osobe
SIPA učestvovala u međunarodnoj akciji
- 11.12.2025.
- 14:12
- Ispis
Dana 10. decembra 2025. godine na području SR Njemačke sprovedena je operativna akcija koja je usmjerene protiv transnacionalne kriminalne mreže poznate kao „Balkanski kartel“. Operacija je realizirana simultano u SR Njemačkoj, Austriji, Hrvatskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini, uz visokokoordiniranu saradnju evropskih agencija i lokalnih policijskih organa.
Aktivnostima je rukovodio Savezni kriminalistički ured Njemačke (BKA) u koordinaciji sa Europolom, dok su u operaciji aktivno učestvovale policijske agencije zemalja učesnica, uključujući i Državnu agenciju za istrage i zaštitu (SIPA). Policijski službenici SIPA-e su u „razbijanju“ „Balkanskog kartela“ pružili podršku u prikupljanju obavještajnih podataka, analizi informacija i koordinaciji sa timovima na terenu, koristeći raspoložive baze SIPA-e.
U ovoj operativnoj akciji pretreseno je 45 stambenih i poslovnih objekata i pokretnih stvari, kako u Njemačkoj, tako i u drugim uključenim državama. Lišene su slobode tri osobe zbog nedozvoljenog prometa opojnim drogama. Prilikom pretresa otkrivena je i privremeno oduzeta imovina u višemilionskoj vrijednosti, uključujući gotovinu, luksuzne predmete, tri vozila visoke vrijednosti, nekretnine i zemljišta te dokumente, elektronske uređaje i vatreno oružje sa municijom.
Tokom rada na predmetu došlo se do saznanja da je kriminalna mreža bila uključena u prenos nekoliko tona pošiljki kokaina iz Kolumbije u Evropu, pranje novca putem firmi i nekretnina u više država, kao i u trgovinu oružjem.
Aktivnosti SIPA u ovom predmetu pokazuje visok nivo međunarodne saradnje u borbi protiv organiziranog kriminala i trgovine opojnim drogama. SIPA je svojim angažmanom doprinijela identifikaciji ključnih članova kriminalne mreže i osiguravanju dokaza, potvrđujući da ostaje pouzdan partner u regionalnim i međunarodnim operativnim aktivnostima na sprečavanju i otkrivanju najtežih krivičnih djela.