Radionica o međunarodnoj razmjeni informacija
- 26.09.2012.
- 12:18
- Ispis
Praktični primjeri iz holandske i slovenske prakse o načinima organizacije međunarodne razmjene informacija, te korištenje službenih kanala, poput Interpola ili Europola, u specifičnim slučajevima, samo su neki od modula radionice, čiji je domaćin bila Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BIH, a na kojoj su učestvovali i pripadnici Državne agenije za istrage i zaštitu (SIPA).
Radionica je održana u Sarajevu, a organizirana je u sklopu Twinning projekta “Pomoć Direkciji za koordinaciju policijskih tijela BIH”, posluživši kao platforma za istraživanje kako u operativnom smislu, bh. agencije za provođenje zakona mogu iskoristiti iskustva kolega iz Holandije i Slovenije u pogledu međunarodne razmjene informacija.
“Jedan od ciljeva Twinning projekta je jačati kapacitete Direkcije u segmentu međunarodne policijske suradnje, u sklopu koje se i odvija međunarodna razmjena informacija,” izjavio je Pim Cappelle, rezidentni savjetnik za implementaciju Twinning projekta. ”Zbog toga ne štedimo trud da kolegama iz BiH predstavimo različite modele organizacije, koji se učinkovito primijenjuju u zemljama Europske unije, Interpola, Europola i drugih organizacija.”
Predavači su bili policijski stručnjaci iz Holandije, savjetnik holandske Policije za međunarodnu razmjenu informacija Sjaak Bax, časnik za vezu sa Europolom Gerrit Jan Heijink i šef Sektora za međunarodnu policijsku suradnju Slovenije, Dušan Kerin, svaki s više od 30 godina iskustva u segmentu međunarodne razmjene informacija.
S osvrtom na slovenska iskustva, gdje Sektor za međunarodnu policijsku suradnju služi kao državna kontakt točka za suradnju, Kerin je istaknuo: “Mi se u radu pridržavamo jednostavnog načela koordinacije: osigurati kolegi unutar i van države traženu informaciju bez uplitanja u proces donošenja odluka.”
Sistem razmjene informacija holandske policije organiziran je na način koji osigurava izravan pristup svim relevantnim informacijama iz inozemstva i mogućnost odgovora na zahtjev.
“Mi radimo na načelima decentralizirane razine razmjene informacija, izravnog pristupa informacijama, policijski posao se sprovodi na osnovu informacija i trudimo se koristiti samo jedan sustav za razmjenu obavještajnih podataka,” izjavio je Bax.
Zajednički imenitelj za ove dvije zemlje je korist koju imaju od razmjene informacija na nivou 27 država članica EU, te EUROPOL-a, SIRENA itd.
Bosna i Hercegovina aktivno sudjeluje u međunarodnoj razmjeni informacija zahvaljujući nizu bilateralnih sporazuma, kao što su sporazumi s Interpolom, SEPCA-om, SELEC-om, itd. Narednu razinu u međunarodnoj suradnji predstavlja potpisivanje Operativnog sporazuma s EUROPOL-om do kraja 2012. godine, čemu se trenutačno pridaje iznimna važnost i ulažu značajni napori.
Tijekom drugog dijela radionice, sudionici su imali prigodu za praktične vježbe u radnim skupinama, studije slučajeva zasnovanih na stvarnim međunarodnim policijskim istragama.
Na radionici s, osim pripadnika Državne agencije za istrage i zaštitu, sudjelovali i predstavnici Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, Granične policije BiH, Policije Brčko Distrikta, MInistarstva unutarnjih poslova Republike Srpske, Federalne uprave policije i kantonalnih ministarstava unutarnjih poslova.