U akciji „Ozren“ pripadnici SIPA-e lišili slobode Š.M. (1961) zbog ratnih zločina

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), u okviru predmeta kodnog naziva “Ozren”, danas, 19.7.2013. godine, na području Sarajeva lišili su slobode Š.M. (1961) iz Tešnja zbog postojanja osnova sumnje da je počinio kazneno djelo ratnog zločina.
U prethodnom periodu Državna agencija za istrage i zaštitu zaprimila je Nalog Tužiteljstva BiH, broj: T 20 0 KTRZ 0002051 11 od 06.09.2012. godine, koji se odnosi na utvrđivanje činjenice da su pripadnici Stanice javne sigurnosti (SJS) Tešanj privodili, zatvarali i psiho-fizički zlostavljali civile srpske nacionalnosti na području općine Tešanj, u vremenskom periodu od proljeća 1992. godine do jeseni 1993. godine.
S obzirom na složenost predmeta, odnosno sistematičnost i metodičnost u postupanju po predmetnom nalogu Tužiteljstva BiH, SIPA je formirala operativni tim kodnog naziva "Ozren", s ciljem utvrđivanja činjeničnog stanja, odnosno prikupljanja dokaza o događajima na području pomenute općine. Primjenom operativno-kriminalističkih mjera i radnji, kao i primjenom radnji dokazivanja sukladno Zakonu o kaznenom postupku BiH (ZKP BiH), tijekom proteklih deset mjeseci rada na istrazi, pripadnici SIPA-e su prikupili dokaze iz kojih proizilazi osnov sumnje da su pripadnici SJS Tešanj počinili kazneno djelo ratnog zločina, tako što su po izbijanju ratnih sukoba na području Bosne i Hercegovine, po nalozima tadašnjeg načelnika SJS Tešanj Š.M., vršili protupravna lišenja slobode, privođenja i pritvaranja civila srpske nacionalnosti u prostorije SJS Tešanj, pod izgovorom da je manjinsko civilno stanovništvo srpske nacionalnosti općine Tešanj masovno naoružano. Po naredbi načelnika, u pritvorskim prostorijama SJB Tešanj, građani srpske nacionalnosti zadržavani su više od 72 sata, suprotno tadašnjem važećem zakonu, a neki su zadržavani i do devet mjeseci bez ikakvog zakonskog temelja. Tijekom zadržavanja, po naredbi načelnika SJS Tešanj, građane srpske nacionalnosti višestruko su ispitivali pripadnici tadašnjeg SDB SJS Tešanj, pripadnici kriminalističke policije i pojedini policajaci, prilikom čega su od njih, primjenom psihičkog i fizičkog zlostavljanja, iznuđivana priznanja, na temelju kojih su neki i pravomoćno presuđeni na zatvorske kazne u trajanju do 12 godina.
Dosadašnjom istragom utvrđeno je da postoje osnovi sumnje da je tadašnji načelnik SJS Tešanj Š.M. počinio kazneno djelo ratnog zločina, tako što je podređenim pripadnicima SJS Tešanj izdavao naredbe za protupravna lišenja slobode, privođenja i pritvaranja građana srpske nacionalnosti. Također je utvrđeno da je osobno sudjelovao u nekim ispitivanjima i iznuđivanjima priznanja od civila srpske nacionalnosti, te da ih je prisiljavao na služenje u Armiji BiH, a potom im onemogućavao napuštanje područja općine Tešanj.
Istragom su otkriveni i izravni izvršitelji kaznenog djela ratnog zločina koje su, postupajući sukladno naredbama tadašnjeg načelnika SJS Tešanj, počinili primjenom psihičke i fizičke sile prema građanima srpske nacionalnosti, od koje je jedan građanin i smrtno stradao.
Budući da iz rezultata istrage koju je provodila ova agencija proizilaze osnovi sumnje da je Š.M. počinio predmetno kazneno djelo, pripadnici Države agencije za istrage i zaštitu, danas su, 19.7.2013. godine, u Sarajevu, na temelju odredbe članka 139. stavak (1) Zakona o kaznenom postupku BiH, lišili slobode osobu pomenutih inicijala. Prilikom lišenja slobode Š.M. je upoznat sa svim pravima koje ima sukladno odredbi članka 5. Zakona o kaznenom postupku BiH, uz puno poštivanje svih njegovih prava reguliranih Europskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava. Lišeni slobode priveden je u službene prostorije Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), gdje se nad njim vrši kriminalistička obrada.
Državna agencija za istrage i zaštitu predat će Š.M. Tužiteljstvu BiH u roku od 24 sata, uz izvješće o počinjenom kaznenom djelu i izvršiteljima, sa svim dokazima koje su istražitelji Agencije do sada prikupili, a iz kojih proizilaze osnovi sumnje da je Š.M. počinio kazneno djelo iz članka 173. KZ BiH „Ratni zločin protiv civilnog stanovništva“. U podnesenom izvješću SIPA će predložiti da Tužiteljstvo BiH podnese Sudu BiH prijedlog za određivanje pritvora prema Š.M, jer iz svih pribavljenih dokaza proizilazi postojanje osnovane sumnje, kao općeg uvjeta za određivanje pritvora i postojanje pritvorskih razloga predviđenih odredbom članka 132. stavak (1) točke b) i d) ZKP BiH. Izvješćem su, osim osumnjičenog Š.M., obuhvaćeni i osumnjičeni S.D., F. B. i A.A.
Očekujemo da će Tužiteljstvo BiH i u ovom predmetu postupiti sukladno svojim nadležnostima i na temelju činjeničnog stanja utvrđenog pribavljenim dokazima, Sudu BiH podnijeti prijedlog za određivanje pritvora Š.M., te na taj način još jednom potvrditi svoj stav da u ovoj zemlji ne postoje nedodirljivi.
Nakon lišenja slobode Š.M., pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu zatražili su usmenu suglasnost Tužiteljstva BiH za pretrage određenih stambenih objekata i pokretnih stvari, što je Tužiteljstvo BiH odbilo, a takav odnos Tužiteljstva BiH je presedan u dosadašnjem radu po problematici ratnih zločina.
Napominjemo da su tijekom ove istrage pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu dokumentirali i određene utjecaje na svjedoke u ovom kaznenom predmetu, kao i prijetnje koje je osoba lišena slobode uputila svjedocima i pripadnicima SIPA-e, a čiji je cilj bio ometanje istrage. Na temelju toga Državna agencija za istrage i zaštitu podnijela je Tužiteljstvu BiH izvješće o počinjenom kaznenom djelu i izvršitelju zbog kaznenog djela iz članka 241. KZ BiH "Ometanje rada pravosuđa".
 

Snimak današnjeg privođenja pogledajte ovdje ( snimak RTRS, preuzet sa WebAvaz ).